Vzhodno Sredozemlje se spreminja v tropsko območje, saj se zaradi segrevanja voda izpodrivajo avtohtone vrste.
Rekordne temperature in njihov vpliv
Temperature v vzhodnem Sredozemlju in zalivu Eilat so letos dosegle skoraj rekordne vrednosti in so se povečale veliko prej kot v prejšnjih letih. Površinske temperature morja v Sredozemlju so bile v nekaterih območjih višje za do 3°C, dosegle pa so tudi do 5,5°C vzdolž obal Italije, Grčije in Severne Afrike.
Izraelski opazovalni podatki
V Izraelu so nacionalne opazovalne postaje locirane v Haderi, Ashkelonu in Eilatu. V Haderi je bila letos najvišja dnevna površinska temperatura morja 30,4°C, kar je bilo za približno eno stopinjo višje od povprečja zadnjih 12 let.
Sprememba ekosistemov in vpliv na vrste
Profesor Gil Rilov je poudaril, da se vzhodno Sredozemlje spreminja iz zmernega atlantskega ekosistema v tropski indo-pacifiški ekosistem. Več kot 500 vrst je invadiralo iz Rdečega morja v vzhodno Sredozemlje, pri čemer je večina avtohtonih vrst izginila, verjetno zaradi hitrega segrevanja vod v regiji.
Invazivne vrste in njihov vpliv
Med invazivnimi vrstami, ki so se naselile v vzhodnem Sredozemlju in so globalno štete za nevarne, so levji ribi, ki so naravni plenilci iz Rdečega morja, in zajčja riba, ki uničuje alge.
Vpliv na koralne grebene in ribe
Profesor Maoz Fine je poudaril, da so koralni grebeni v Izraelu trenutno varni, vendar je opozoril, da bodo v kombinaciji z več lokalnimi stresorji kmalu postali ranljivi. Če se ne bo zmanjšalo onesnaževanje iz različnih virov, bodo koralni grebeni verjetno pobeljeni, kar bo povzročilo dolgotrajno škodo.
Hvalaa za podrobno in osveščujoče poročanje o spremembah v Sredozemlju. Kljub zaskrbljujočim informacijam je pomembno, da smo obveščeni in se zavedamo vpliva segrevanja na naš ekosistem. Upam, da bodo takšne novice spodbudile k ukrepom za ohranjanje našega planeta!