Rekordne temperature morja na Floridi so šokirale svet

Rekordne temperature morja na Floridi so šokirale svet

Florida: Morje kot v toplicah

Temperatura morja na skrajnem jugu ameriške zvezne države Floride pri otočju Florida Keys je konec julija 2023 dosegla približno 38 stopinj Celzija, kar je primerljivo z vodo v toplicah ali kopalni kadi. Strokovnjaki opozarjajo, da vroča morska voda že uničuje koralne grebene in bi lahko povzročila močnejše orkane. Termometer v zalivu Manatee ob obali Floride je v ponedeljek pokazal 38,4 stopinje Celzija, kar bi lahko predstavljalo rekordno vrednost od začetka meritev.

Učinki na morski ekosistem

Posledice takšnih temperatur so lahko katastrofalne, zlasti za morske korale. Raziskovalec ameriške nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA), Andrew Ibarra, je opazil, da je celoten koralni greben pobeljen. Vsaka kolonija koral je pokazala znake bledenja, delnega ali popolnega beljenja. Beljenje koral je bilo do osemdesetih let prejšnjega stoletja večinoma neznano, danes pa je vse pogostejše.

Sredozemsko morje prav tako rekordno toplo

Tudi Sredozemsko morje ni izjema. Med izjemnim vročinskim valom je morje doseglo najvišjo temperaturo, ki so jo zabeležili španski raziskovalci. “Dosegli smo nov rekord v srednji dnevni temperaturi morske površine Sredozemskega morja – 28,71 stopinje,” je sporočil španski Inštitut za pomorske znanosti. S tem je bil presežen prejšnji rekord iz avgusta 2003, ko je srednja dnevna temperatura morske površine znašala 28,25 stopinj Celzija.

Zaključek

Vročinski vali in rekordne temperature morja so postali vse pogostejši pojav, ki ga mnogi pripisujejo podnebnim spremembam. Te spremembe imajo neposredne posledice za morski ekosistem, zlasti za koralne grebene, ki so ključni za ohranjanje biotske raznovrstnosti v oceanih. Medtem ko so takšne temperature morda prijetne za kopanje, so lahko uničujoče za morsko okolje in živali, ki v njem živijo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja