Invazija tujerodnih vrst v Jadransko morje ogroža domače ribje vrste

Invazija tujerodnih vrst v Jadransko morje ogroža domače ribje vrste

V kristalnih vodah Jadranskega morja, kjer so ribiči desetletja lovili, sedaj opažajo invazijo sredozemske papagajske ribe, ki ogroža tradicionalni ulov in vir preživetja. Zaradi podnebnih sprememb in povečanega pomorskega prometa je papagajska riba, skupaj s približno 50 novimi vrstami, našla pot v Jadran, kar predstavlja grožnjo domačim ribjim populacijam.

Spremembe v okusu lokalnega prebivalstva

Prvič opažena v južnem Jadranu pred približno 15 leti, je papagajska riba postala pogosta stranska ulov v ribičevih mrežah. Čeprav je na območjih, kjer je domača, cenjena kot delikatesa, riba ni po okusu lokalnega prebivalstva v določenih delih Hrvaške. “Nikomur je ne morem prodati. Lokalno prebivalstvo ne bo jedlo te nove ribe,” je povedal eden izmed ribičev.

Podnebne spremembe in njihov vpliv

Raziskovalci z inštitutov, ki se ukvarjajo z morskimi in obalnimi raziskavami, opozarjajo, da so zaloge rib v Jadranu upadle zaradi prekomernega ribolova, podnebnih sprememb in invazije novih vrst. “Jadran se spreminja, postaja toplejši, zaradi česar se pojavljajo novi organizmi, vključno z ribami, planktoni in algami,” pravi eden od raziskovalcev. Sredozemlje, vključno z Jadranom, postaja eno izmed najhitreje segrevajočih se morij, kar dodatno spodbuja prihod novih vrst preko Sueškega prekopa in balastnih cistern ladij, kar ogroža preživetje domačih ribjih vrst.

Nevarne in invazivne vrste

Med novimi vrstami so nekatere potencialno nevarne za človeka, kot so strupene ribe lionfish ali kamnita riba. Zanimivo je, da so ribiči v zadnjem času ulovili tudi nekaj redkih globokomorskih vrst, ki niso značilne za Jadran. V sosednji državi znanstveniki izpostavljajo modro rakovico kot primer invazivne vrste, ki je ena najhujših v Sredozemlju in je drastično zmanjšala populacijo domačih vrst, kot je zelena rakovica.

Vpliv na ekosistem

V toplejših vodah Jadrana uspevajo tudi druge tujerodne vrste, kot so kunci, ribe napihovalke in lionfish, ki predstavljajo resno grožnjo za ekosistem. “Trenutno je največja težava lionfish, ki je plenilska vrsta in povzroča znatno škodo ekosistemom,” opozarja raziskovalec s področja morske biologije. Pomembno je, da se zavedamo teh sprememb in ukrepamo za ohranitev biotske raznovrstnosti Jadranskega morja.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja